Petrol Biterse Ne Olacak?

Petrol, günlük hayatımızda bir çok alanda kullandığımız bir enerji kaynağı olarak nitelendirilebilir. Ancak bu kadar yaygın kullanılması da petrol gibi bir rezervin tükenebileceği sinyallerini de beraberinde getiriyor. Peki petrol biterse neler olabileceğinin farkında mıyız? Öncelikle şunu belirtmekte fayda var ki petrolün tükenme gibi bir durumu yok. Hatta korona virüsü (covid-19) dolayısıyla petrol kullanımı azaldığından petrolün kullanım süresi de artmış oldu. Ama biz seneryomuza devam edelim. Petrol hakkında bir çok söylenti ağızlarda dolaşmakta. Bazıları 30 yıl bazıları ise 50 yıl vermekte ama herkes bir gün rezervlerin tükeneceğinde hem fikir olmuş durumda. Gelişen teknoloji ile belirtilen bu yıllar giderek azalmakta olduğu da tartışılmaz bir gerçek. Ne kadar geç olursa olsun ya da erken, bu gerçekle insanlar bir gün yüzleşecek.

Petrol Bitince Ne Olur?

Yaklaşık 150 yıldır aktif bir şekilde üretilen petrol bittiğinde karşımıza bir çok sorun çıkaracağı da aşikar. Birbiri ardına gelecek bu sorunları sizler için listeledik. İşte petrol bitince ne olacak diyenler için kötümser senaryolar;

 1. Petrol gittikçe pahalanacak,
 2. Ulaşım petrol nedeniyle aksayacak,
 3. Ulaşım sıkıntısı acil durumları da arttıracak,
 4. Ticaret petrolün bitmesiyle de son bulacak,
 5. Gıda kıtlığı kaçınılmaz olacak,
 6. Devlet hisse senedi alım satımını bitirecek,
 7. Sanayileşme son bulacak,
 8. Varolan işsizlik seviyesi hızla artacak,
 9. Elektrik kesintileri alışkanlıklarımızdan biri olacak,
 10. Sağlık hiç olmadığı kadar kötüye gidecek,
 11. Farklı hastalıklar ortaya çıkacak,
 12. Güvensiz şehirler, ülkeler olacak,
 13. Büyük göçler başlayacak,
 14. Uzaya gitmek artık hayal olacak,
 15. Geri dönüşüme şuankinden kat ve kat daha fazla önem verilecek,
 16. Savaşlar bitecek,
 17. Elektrikli araçlar önem kazanacak,
 18. Yosun ise alternatif enerji kaynağı olacak ve
 19. Lityum da petrolün en büyük alternatiflerinden biri olacak.

Son araştırmalara göre kullanım bu hızda artmaya devam ederse, ki her geçen yıl kat ve kat artıyor kullanım hızı, yaklaşık olarak 30 yıl sonra petrol rezervleri tükenmiş olacak ve sizlere saydığımız senaryolar birer birer gerçekleşmeye başlayacak.

Petrol bitince hayatımızın kökten değişeceği ortada. İnsanlar olarak yapabileceğimiz şeyler ise sınırlı. Ancak insanlık olarak yenilenebilir enerji üstünde durmalı ve doğal kaynakları umarsızca tüketmekten vazgeçmeliyiz. Aksi takdirde kendi ellerimizle yaşaması güç bir dünyaya hızla ilerlemekten kendimizi alıkoymamız mümkün olmayacak. Sizce petrol biterse ne olacak?

Bir önceki yazımız olan Kotasyon Nedir? başlıklı makalemizde Borsada kotasyon ne demek?, Kotasyon ve Kotasyon çeşitleri neler? hakkında bilgiler verilmektedir.