Personel Eleman iş ilanı arama internet siteleri

Teknolojinin gelişmesiyle beraber iş arayanlar ya da işverenler artık iş ya da işçi bulmakta eskisi gibi zorlanmıyor. Fakat bu durum rekabetin artmasına da neden oluyor. Yapılan bir araştırmaya göre internetin hayatımıza hızla girmesiyle beraber eğitim düzeyi de normalin üstünde bir artış göstermeye başladı.

Bu noktada iş arayanlar ve işverenler eleman alımı siteleri üzerinden kendilerine ya da kurumlarına uygun profilleri aramaktadır. En çok bilinen eleman arama siteleri Kariyer.net, SecretCV.com ve yenibiris.com olmaktadır.

Yukarıdaki örnekler en çok eleman ve şirket barındıran firmalar olmakla kalmıyor, hem işverenle hem de iş arayanlar için önemli etkinlikler ve kurslar da sağlıyor. Aynı zamanda detaylı arama yaparak hayalinizdeki işe en kısa yoldan ulaşmanızı ve vakit tasarrufu etmenizi sağlamaları oldukça önemli.

En Önemli Eleman Arama Siteleri

Aşağıda maddeler halinde Türkiye’nin en büyük 5 eleman arama siteleri hakkında bilgi aktaracağız.

  1. Kariyer.net: Türkiye’nin en köklü eleman arama siteleri arasında ilk sırayı rahatlıkla alabilir. İş bulma hikayelerini, başarı öykülerini okuyarak ve kendinizi geliştirecek kurslara katılarak değerlendirebilirsiniz. Elbette aradığınız işi bulmanın en kolay yollarından birisi, Kariyer.net’e üye olmak ve profil oluşturmak.
  2. SecretCV.com: Yine eleman arama siteleri listesinde hiç çekinmeden ikinci sırayı alabilecek bir sistem. Yine Kariyer.net’teki özelliklerin birçoğu, SecretCV’de bulunuyor. Oldukça köklü bir firma olduğunu belirtmek gerek.
  3. Yenibiris.com: Son güncellemeleriyle oldukça hızlanan Yenibiris.com, en eski eleman arama siteleri arasında yer alıyor. Yinede Kariyer ve SecretCV’nin önüne geçmiş değil.
  4. LinkedIn.com: Aslında tam olarak iş arama, işçi arama sistemi olarak kurulmuş olsa da, zamanla sosyal ağa dönüştü. Fakat global bir işletme olduğu ve mükemmel ağlar, referanslar oluşturduğu için bu listede olmayı kesinlikle hak ediyor.
  5. Eleman.net: En önemli eleman arama siteleri arasında zamanla kendine yer edindi. Son yıllarda büyük firmalarla yaptığı anlaşmalar bunun göstergesi.
  6. isbilgileri.com : Bir çok siteden iş ilanlarını sektör sektör ayırarak derleyen bir internet sitesidir. Arama kısmından kendinize uygun olan ve bulunduğunuz şehirdeki iş ilanlarını araştırabilirsiniz.
  7. iskuris.com : Yurtdışı işi ve kamu sektöründe yer alan güncel iş ilanlarına ulaşabileceğiniz bir internet sitesidir. Üyelik istemez işlemleri ücretsizdir.
  8. yurtdisiisilanlari.net : Yurtdışı işi arayanların sıklıkla ziyaret ettiği siteler arasında yer almaktadır. İnşaat, güvenlik işi gibi işler arayanlar ülke ülke işleri bulabilmektedirler. Ücretsiz bir sitedir.

Yukarıdaki örneklerde bulunan eleman arama siteleri, üyelik sistemiyle çalışmaktadır. Üye olmanız ve profil oluşturduktan sonra iş başvurusu yapmanız yeterli. Ayrıca firmalar sizin CV’’nizi görüntüleyerek size teklifte bulunabilirler. Bunların dışındaki son 3 site ise sizlere tamamen ücretsiz olarak hizmet vermektedir. Sizden para talep etmezler sadece sizlere iş başvurusunun nasıl yapılacağı hakkında bilgi verirler. Sizler o bilgiler doğrultusunda gerekli yerlere başvurularınızı yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kotasyon Nedir? başlıklı makalemizde Borsada kotasyon ne demek?, Kotasyon ve Kotasyon çeşitleri neler? hakkında bilgiler verilmektedir.