Mobil Bankacılık Sistemi Nedir? Hangi Bankalar Kullanmaktadır?

Mobil Bankacılık Sistemi

Bankacılık işlemleri için bankaların yollarını aşındırmayan yoktur. Günün her bölümünde finansal işlemler yapmaktayız ve bazen işlerimizin yoğunluğundan dolayı mesai saatlerinin içinde yapmamız gereken işlemlere yetişemiyoruz. Bunun mağduriyetini bir nebze kaldırabilmek için bankalar internet bankacılığı geliştirmiş durumda. Hal böyle olunca işlemlerimizi günün her saatinde şubeye gitmeden gerçekleştirebiliyoruz.

Bunun yanında teknoloji dur durak vermeden gelişmekte ve hayatımızı kolaylaştırmaya devam ediyor. Teknolojini el attığı sektörlerden birisi de bankacılık ve finans sektörü. Kullandığımız cep telefonların da geliştirilmesi ve akıllı telefonların yaygınlaştığı günümüzde bankacılık işlemlerimizi bir bilgisayar olmadan da yapabileceğimiz mobil uygulamalar geliştirilmiş durumda. Hemen hemen tüm bankaların geliştirdiği bu uygulama sayesinde hem şubeye gitme ve sıra bekleme derdinden kurtulmuş oluyoruz hem de sadece bilgisayar ve internetin olduğu bir ortamdan bu işlemleri gerçekleştirme zorunluluğumuzu da ortadan kaldırmış oluyoruz. Bankaların uyguladığı mobil bankacılık sistemleri şu şekildedir:

Ziraat Mobil: Ziraat bankasının geliştirdiği ziraat onay sistemi sayesinde hem internet bankacılığında hem de mobil bankacılıkta yapacağınız işlemler için şifre girmenize gerek kalmıyor. Ziraat onay sistemi bu işlemi gerçekleştiriyor.

Vakıfbank Mobil Bankacılık: Vakıfbank müşterileri bu uygulamayı akıllı telefonlarına indirip gerekli aktivasyon işlemlerini tamamladıktan sonra tüm bankacılık işlemlerini telefon üzerinden gerçekleştirebiliyor.

Yapı Kredi Mobil: Yapı Kredi’nin geliştirdiği uygulama ile işlemler daha kolay gerçekleşiyor. Yeni geliştirilen iphone ve android işletim sistemleri ve Göz-ID ile şubeye gitmeden işlemleri halletmek çok kolay.

QNB Finansbank Cep Şubesi: Finansbank’ın mobil uygulaması ile şubeye gitme derdine son veriliyor. İşlemler çok daha rahat yapılabiliyor.

Akbank Direkt Mobil: Akbank’ın sunduğu bu uygulama hem akıllı telefonunuzda hem de apple watch akıllı saatinizde bankacılık işlemlerinizi rahatlıkla kullanmanıza olanak sağlıyor.

Bir önceki yazımız olan Kotasyon Nedir? başlıklı makalemizde Borsada kotasyon ne demek?, Kotasyon ve Kotasyon çeşitleri neler? hakkında bilgiler verilmektedir.