İşsizlik Maaşı Sorgulaması Nereden ve Nasıl Yapılır?

Belirli bir süre sigortalı çalıştıktan sonra işveren tarafından işten çıkarılan kişiler yeniden iş bulana kadar işsizlik maaşı alabilmektedirler. Tabi bizim bu kadar kolay bahsettiğimiz bu konu aslında gerekli şartların sağlanması halinde kolay olmaktadır. İşsizlik maaşı hakkında daha detaylı bilgiyi başka bir yazımızda belirteceğiz. Şimdi sizlere işsizlik maaşı almaya hak kazandınız ve bunun sorgulamasının nasıl yapılacağı hakkında bilgi vereceğiz.

İşsizlik maaşları PTT şubelerinden ödenmektedir. Sorgulama işlemleri PTT şubelerinden yapılabilmektedir. Ayrıca işsizlik maaşının alınması için istenilen koşullar sağlandıktan sonra belgelerle beraber İş Mahkemeleri’ne gidilmesi gerekir. Yapılan başvurularınızın sonuçlarına PTT İşsizlik Maaşı Sorgulama Adımları PTT işsizlik maaşı sorgulama işlemleri internet üzerinden online bir şekilde yapılabilir. Bu tür işlemler için E-Devlet portalını kullanabilirsiniz. Şimdi sizlere bu işlem basamaklarından bahsedeceğiz. Madde madde sizlere açıklamaya çalışacağız.

  • PTT İşsizlik maaşı sorgulaması için ilk önce “www.turkiye.gov.tr” internet adresine e-devlet şifresi ile beraber giriş yapılması gerekir.
  • E-devlet sistemine giriş sağlandıktan sonra kimlik doğrulama sayfası ile karşılaşılır. Kimlik doğrulama adımında ise T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi girilmelidir.
  • Bütün bilgiler girilip kimlik doğrulama yapıldıktan sonra sistem üzerinden otomatik bir şekilde PTT işsizlik maaşı sorgulanabilir.
  • E-Devlet arama kısmına işsizlik maaşı yazmanız yeterli oalcaktır.

Düzenli bir şekilde sigortalı işçi olarak çalışırken işsiz kalan kişiler bu durumlarının telfisi niteliğinde işsizlik maaşı almaktadırlar. Bu işsizlik maaşı ömür boyu verilmemektedir. Kişiler Türkiye iş kurumu üzerinden veya kendi araştırmaları ile yeni bir iş bulana kadar ödeme yapılmaktadır. Fakat bu süre de kısıtlıdır. Ödemeler kişilerin sigortalılık süresine göre değişmektedir. Bu süre en az 6 aydır. İşsizlik maaşı en az 6 ay kişiye ödenir. 6 ay sonra sona erer. Kişi bu süre içerisinde kendisine sigortalı bir iş bulmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Kotasyon Nedir? başlıklı makalemizde Borsada kotasyon ne demek?, Kotasyon ve Kotasyon çeşitleri neler? hakkında bilgiler verilmektedir.