İşkur işsizlik maaşı nedir? Başvuru şartları neler? 2019 işsizlik maaşı kaç para?

İşsizlik rakamları açıklandıkça işsizlik oranlarının ne kadar arttığını görmekteyiz. İşsizlik özellikle aile geçindiren kişiler için oldukça zor bir durumdur. Fakat iş verenler açısından da baktığımızda dövizde yaşanan ani yükseliş, küresel kriz gibi sebeplerden dolayı zaten kar edemeyen şirketi küçültme isteği de işsizlik oranını artırmaktadır. Devlet böyle durumlarda işten çıkarılan kişilerin korumak ve ailelerine destek olmak amacıyla işsizlik maaşı vermektedir.

İşsizlik Maaşı Nedir?

İşsizlik maaşı, 4447 sayılı işsizlik sigortası yasası tarafından güvence altına alınmıştır. Bir iş yerinde belirli bir süre ve miktarda çalışmış olup sonradan işten kendi rızaları dışında çıkarılan kişilerin işkur üzerinden başvuru yaparak aldıkları maaşa işsizlik maaşı denmektedir.

İşsizlik Maaşını Kimler Alabilir?

İşsizlik maaşı almak isteyenler için belirli şartlar bulunmaktadır. Daha önce hiç çalışmamış birisi işsizlik maaşı alamamaktadır. İşsizlik maaşı almak için iş akdi işveren tarafından sonlandırılmalıdır. Bunun yanında işi kendisi bırakmış birisi eğer işi bırakma gerekçelerinde haklı bulunursa işsizlik maaşına başvuru yapabilmektedir. Bunun yanında aşağıdaki şartları taşıyanlar da başvuru yapabilmektedir.

•    Banka ya da sigorta şirketi çalışanları,
•    Sözleşmeli olarak bir ya da birden fazla işveren için çalışan sanatçılar, dolmuş, taksi, otobüs gibi şehir içi ticari taşıma araçlarında çalışanlar, 
•    1593 sayılı Umumi Hıfzısıhha Kanunu’na bağlı olarak genelevde çalışan kadınlar,
•    Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı özel öğretim kurumlarında öğretici olarak çalışanlar.

İşsizlik Maaşı Almak için Nereye ve Nasıl Başvuru Yapılmalıdır?

İşsizlik maaşı almak için başvuru yapmak isteyen kişiler işten çıkarıldıkları 30 gün içerisinde Türkiye iş kurumu il müdürlüklerine şahsen müracaat ederek yapmalıdırlar. Bunun yanında Türkiye iş kurumu internet sitesi “www.iskur.gov.tr” üzerinden veya “www.turkiye.gov.tr” E-Devlet kapısı üzerinden ve kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yaparakbaşvuru yapabilirsiniz. E-Devlet üzerinden başvuru yapacaklar “https://turkiye.gov.tr/issizlik-odenegi-basvurusu” bağlantısını kullanabilir.

Eğer 30 gün içerisinde başvuru yapmazsanız işsizlik maaşı yine de bağlanacaktır fakat bu sefer maaş hak sahipliği sürenizden düşme olacaktır. Yine mazeretiniz olması durumunda bu süre düşülmeden de maaş alabiliyorsunuz. Başvuru yaptıktan sonraki ayın sonunda işsizlik maaşı başvuru sonuçları açıklanmaktadır.

İşsizlik Maaşı başvuru için gerekli olan belgeler neler?

İşkur şubesine giderek bizzat işsizlik maaşı başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar nüfus cüzdanı, işten ayrılma belgesi ve işsizlik maaş dilekçesini yanlarında bulundurmalıdır.

İşsizlik Ödeneğini Almaya Hak Kazanma Koşulları Nelerdir?

İşsizlik maaşı almak isteyen vatandaşların İşkur’a başvurabilmeleri için sağlamaları gereken kriterler şunlardır:

  • İş sözleşmesinin son tarihinden 120 gün önce iş sözleşmesine tabi olmak,
  • İş sözleşmesi feshedilme tarihinden önceki son üç yılda minimum 600 gün işsizlik sigortası priminin ödenmiş olması,
  • İş sözleşmesi feshedilme tarihini takip eden bir ay içerisinde İşkur işyerlerine şahsen müracaat etmek veya İşkur web sitesine ya da e-devlet kapısına başvuruda bulunmak,
  • Kendi inisiyatifi ve hatası dışındaki gerekçelerle işten çıkarılmak.

İşsizlik Ödeneği Ne Kadar Süreyle Ödenmektedir?

İşsizlik maaşı ödenme süresi iş sözleşmesinin sonlandırılmasından önceki son üç yıl içerisinde çalıştığı gün sayısına göre farklılık göstermektedir. Buna göre 600 gün sigortalı çalışmış bir vatandaşın 6 ay; 900 gün sigortalı çalışmış biri 8 ay; 1080 gün sigortalı çalışmış kişinin ise 10 ay boyunca işsizlik ödeneği alma hakkı vardır.

2019 Yılı için Belirlenen Aylık İşsizlik Maaşı Kaç Para?

2019 yılı aylık işsizlik maaşı brüt asgari ücretin (2.558.40 TL) %80’ini geçmemelidir. Buna göre, 2019’da aylık işsizlik maaşı son 4 çalışma ayı kıstas alınarak şu şekilde belirlenmiştir:

  • Asgari maaş ile çalışanlara, 7.77 liralık damga vergisi kesintisinden sonra ödenecek aylık işsizlik maaşı 1.015.59 liradır.
  • 3.500 lira maaşla çalışanlar, 10.63 liralık damga vergisi kesintisi ile birlikte aylık 1.389.37 lira işsizlik ödeneği almaya hak kazanırlar.
  • 6.000 lira maaş alanlar, 15.53 liralık damga vergisi kesildikten sonra aylık 2.031.19 lira işsizlik maaşı alabileceklerdir.

Bir önceki yazımız olan Kotasyon Nedir? başlıklı makalemizde Borsada kotasyon ne demek?, Kotasyon ve Kotasyon çeşitleri neler? hakkında bilgiler verilmektedir.