İşkur Avrupa’ya Yurtdışı Türk İşçi Gönderme

İşkur Avrupa’ya Yurtdışı Türk İşçi Gönderme

Yurtdışında pek çok ülkede pek çok meslek grubundan binlerce kişiye yurtdışı iş fırsatları sunuluyor. İşkur’a Avrupa’dan işçi talebi geliyor; İşkur’da yurtdışında işçi olarak çalışmak isteyen kişilere bu iş fırsatları ile yurtdışında çalışma imkanı veriyor.

Avrupa’da Çalışmak İçin Ne Yapmalı?

Yurtdışında çalışmaya giderken izlenmesi gereken bazı prosedürler ve dikkat etmeniz gereken bazı noktalar mevcuttur.

  • İŞKUR’a İş Arayan Kaydı Yaptırın

Avrupa’da çalışmak istiyorsanız, bu isteğinizi İŞKUR’a ileterek iş arayan kaydı yaptırmanız gerekmektedir. Arayan kaydı oluşturmanızın ardından işverenlerden alınan işgücü talepleri ile sizin nitelikleriniz karşılaştırılarak uygun bulunmanız halinde kuruma davet ediliyorsunuz. Kuruma gitmenizin ardından işveren ile yapacağınız görüşme sonucu işe kabul edilirseniz İŞKUR işlemlerinizi yürütüyor.

İşkur Avrupa’ya yurtdışı Türk işçi gönderme için arayan kaydı oluştururken sizde birtakım nitelikler aramaktadır. Bu nitelikler arasında:

  • Okuryazar olmak
  • 18 yaşını bitirmiş olmak
  • Halen yurtdışında bir işte çalışıyor olmamak
  • Yurtdışına gitmenizi engelleyen bir durumunuzun olmaması
  • Yabancı dil şart olmamak ile birlikte yabancı dil bilenlere işte öncelik tanınmaktadır.
  • Gitmek İstediğiniz Ülkeyi Araştırın

Öncelikle yurtdışında çalışmaya gitmek istediğiniz yer ile ilgili olarak araştırma yapın. Ülkenin sosyal hayatı, çalışma koşulları ve mevzuatı hakkında bilgi sahibi olun. Bu bilgilere Türkiye’nin yurtdışı temsilciliklerinden ulaşabileceğiniz gibi internet üzerinden de geniş bilgilere ulaşabilirsiniz.

  • Mutlaka Sözleşme İmzalayın

İkinci olarak Avrupa’da çalışmak için gitmeden önce yurtdışı iş sözleşmenizi imzalamanız çok önemlidir. Bu sözleşme işçi ile işveren arasında imzalanan ve İşkur’un da onayladığı iş sözleşmesi olup resmi belge niteliği taşımaktadır. Bu sözleşmeyi imzaladığınız takdirde ileride karşınıza çıkabilecek anlaşmazlıklarda delil olarak kullanabileceğiniz resmi bir belge elde etmiş olursunuz. Bu resmi sözleşmeyi İşkur’un web sitesinden temin etmeniz mümkündür.

Bir önceki yazımız olan Yurtdışına işçi götüren firmalar hangileridir? başlıklı makalemizde Yurtdışı iş ilanları 2020, Yurtdışı işçi alan firmaların listesi ve Yurtdışı Türk işçi alımı yapan firmalar hakkında bilgiler verilmektedir.