İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası Nasıl Alınır?

İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası Nasıl Alınır?

2012 yılında yapılan düzenleme ile birlikte iş sağlığı ve güvenliği uzmanı görevlendirilme yükümlülüğü getirilmiştir. Öncelikle kendi çalışanları arasında bu görevi yapacak personel arayan işveren eğer uygun personeli yok ise yetki verilmiş toplum sağlığı merkezleri ya da ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden temin edecektir. Buna göre iş sağlığı ve güvenliği uzmanları Bakanlık tarafından yetki verilmiş, iş güvenliği uzmanı belgesine sahip olan kişiler şeklinde belirtilmektedir.

İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası Kimler Alabilir?

Belirtilen belgeyi alabilecek kişiler teknik öğretmenler, biyolog, fizikçi ya da kimyager unvanına sahip olanlar, mühendislik ya da mimarlık fakültesi mezunları, üniversitelerin iş sağlığı ve güvenliği lisans veya ön lisans programından mezun olanlar, bakanlık ya da ilgili kuruluşlarında çalışma hayatını denetlemekle görevli müfettişler iş güvenliği uzmanı olabilirler.

İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası Almak İçin Gerekli Belgeler

İş güvenliği sertifikası alabilmek için başvuru yapılacak kuruma yönelik başvuru yazısı (İçinde TC kimlik numarası ve bölüm tercihi olmalı), diploma ya da mezuniyet belgesi, eğer yenileme eğitimine başvuru yapılacaksa geçerli olan belge gereklidir. Bu belgelerin asılları ile örnekleri birilikte götürülmekte ve kurum tarafından onaylanmaktadır. Gerçeğe aykırı bir durum söz konusu olduğunda başvuru geçersiz sayılmaktadır. Verilen belgeler beş yıl boyunca ilgili aday adına açılan dosya içinde kurum tarafından zorunlu olarak saklanmaktadır.

İş Sağlığı Ve Güvenliği Sertifikası Sınıflandırılması

6311 sayılı kanuna göre işyerleri ve iş güvenliği uzmanları kendi içerisinde sınıflara ayrılmaktadır. İşyerleri açısından bakıldığında az tehlikeli, çok tehlikeli ve tehlikeli olarak üç sınıf vardır. İş güvenliği uzmanları ise A sınıfı, B sınıfı ve C sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak üç grup halindedir. Bunların her biri farklı işyerlerinde görev almaktadır.

anadolu yakası evden eve nakliyat

Bir önceki yazımız olan Kotasyon Nedir? başlıklı makalemizde Borsada kotasyon ne demek?, Kotasyon ve Kotasyon çeşitleri neler? hakkında bilgiler verilmektedir.