Blog Yazarak Para Kazanma

Yaşadığımız dönemde internetten halledilmeyen iş yok denecek kadar az. Bu sebepten ötürü internetten para kazanma konusu gittikçe daha fazla insan tarafından merak ediliyor. Bunun yanı sıra, Avrupa ve Amerika’da oldukça popüler olan bir kazanç yöntemi var; blog yazarak para kazanma. Bu makalemizde sizlere, blog yazarak nasıl para kazanılır, sorusunun yanıtını veriyor olacağız.

Blog Nedir?

Blog, insanların öğrendiği, bildiği şeyleri paylaştığı, web tabanlı bir sistemdir ve en yaygın blog sistemi, WordPress’tir. Kullanımı oldukça basit olan, hiç kod bilgisi gerektirmeyen sistemlerden birisi olan blog, yazarlarına hatırı sayılır paralar da kazandırabilmektedir. Elbette blog yazarak para kazanma arzusu olanlar bilmelidir ki, blog yazmak ve bundan kazanç elde etmek biraz sabır ve özveri ister.

Diyelim ki WordPress.com’a ya da Blogger.com’a girip ücretsiz bir blog açtınız. Ne üzerine yazacaksınız? Size tavsiyemiz, kesinlikle ilginizi çeken bir konu üzerine yazmanız! En çok para kazandıran anahtar kelimeler ekonomi alanında olsa da, bu alanla ilgili yeterince bilgi sahibi değilseniz, ilerleyen süreçte sıkılacak ve elbette yazmayı bırakacaksınız.

Blog Yazarak Para Kazanma Nasıl Mümkün Olur?

Buradan sonra örneklerle gidelim. Diyelim ki siz bir sağlık öğrencisisiniz ya da sağlıkla ilgili sürekli okumayı, araştırmayı ve paylaşmayı seviyorsunuz. Bu noktada yapmanız gereken şey, bloğunuzu sağlık üzerine yazılar üzerinden büyütmek olacaktır. Diyabet nedir, gastrite iyi gelen yiyecekler nelerdir, sigarayı bırakmaya yardımcı bitkiler, tarzında makaleler kaleme alabilirsiniz.

Peki bu konular hakkında yazdık, nasıl para kazanacağız? Bu noktada Google ile reklam işbirliği yapabilirsiniz. Blog yazarak para kazanma işinde başarılı olmuş milyonlarca insan, Google reklamları ile para kazanmaktadır!

Sağlık üzerine bir blog açtığınızı varsaymıştık. Böyle bir bloğun en büyük gelir kaynağı, hastane ya da kliniklerden reklam almak olacaktır. Günlük ziyaretçi sayınız binlerle ölçülüyorsa, estetik operasyon yapan klinikler, diş tedavisi yapan klinikler potansiyel reklam vereninizdir! Kendileriyle görüşerek, sitenizde reklamlarını yayınlayabilirsiniz. Eğer çok dikkat çeken bir blog sahibiyseniz, zaten kendileri sizi bulacaktır.

Bir de satış ortaklığı var. İnternet üzerinden satış yapan firmaların ürünlerini sitenize yerleştirerek, satışlarından komisyon alabilirsiniz. Fakat bu tür anlaşmalarda, çalışacağınız firmanın kaliteli olmasına dikkat etmenizi, firmayı araştırmanızı öneririz.

Blog yazarak para kazanma biraz sabır ve özveri isteyen bir iştir. Fakat üzerine eğilir ve zaman ayırırsanız, internetten para kazanma hususunun o kadar da zor olmadığını görebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Evde İnternet Üzerinden Para Kazanma Yolları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.