Yurtdışına işçi götüren firmalar hangileridir?

Yurtdışında çalışmak ülkemizdeki kişileri her zaman cezbetmiştir. Şartları ve maaşları yurtdışı işlerin daha fazla talep görmesni sağlamıştır. Yurtdışında kolay iş bulunmamaktadır fakat verilen maaşlar ülkemiz ile karşılaştırıldığında kişiler zor şartlara katlanmaktadırlar. Özellikle inşaat alanında oldukça fazla iş talebi bulunmaktadır.

Bu nedenle her yıl binlerce kişi yurtdışı iş ilanları aracılığıyla farklı ülkelerde istihdam olanağı sağlıyor. Peki, bu ilanlara nasıl ulaşılır, başvuru şartları neler ve yurtdışına işçi arayan firmalar hangileri? Bu soruların cevaplarını ve yurtdışı iş ilanlarına dair tüm detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Son yıllarda özellikle Arap ülkeleri ve orta Doğu ülkeleriyle yapılan siyasi ve ticari anlaşmalar neticesinde birçok yerli Türk firması yurtdışı yatırımlarına ağırlık vermiş ve buralarda faaliyet göstermeye başlamıştır. Bu ülkelerde ki nüfusun azlığı veya ülke gelirinin yüksek olması nedeniyle yerli halktan eleman ihtiyacını karşılayamayan şirketler bünyelerinde istihdam etmek üzere Türkiye’den işçi alımı yapmaktadır. Çalışılacak olan meslek koluna göre değişen aylık maaşlar tatmin edici olduğu için evli veya bekâr yüzlerce vatandaşımızı daha iyi bir gelecek ve para biriktirmek için yurtdışı işlere rağbet göstermektedir. Peki, yurtdışına işçi götüren firmalar hangileri ve nasıl başvuru yapılacak? İşte detaylar.

Yurtdışına İşçi Götüren Firmalar

Yurtdışına işçi götüren firmaların birçoğu genellikle inşaat sektöründe faaliyet gösteren firmalardan oluşmaktadır. Bu firmalar inşaat sektöründe çalışacak; mühendis, mimar, şoför, inşaat işçisi, tesisatçı, fayans ve mermer ustası, elektrik teknisyeni, aşçı gibi pozisyonlarda yurtdışı işçi alımı yapmaktadır. Herhangi bir firmayla anlaşma sağlandığında en geç 15 gün içinde pasaport işlemlerinizin tamamlanması gerekmektedir.

Yurtdışı faaliyetleri olan Türk firmaları genellikle çalışacakları kişilerle bir yıllık bir sözleşme imzalamakta ve süre bitiminde gerekirse bu sözleşme tarihleri uzatılmaktadır. Bu nedenle sözleşmede yazan tüm maddeleri detaylı bir şekilde incelemeniz önemli bir husustur.

Yurtdışına en fazla işçi götüren firmalar ise şunlardır:

▪ 77 İnşaat
▪ IC Holding
▪ Tülip İnşaat
▪ Dedeman Holding
▪ Yüksel İnşaat
▪ Cevahir Holding
▪ Rönesans Holding
▪ Enka İnşaat

Eğer sizde yurtdışında çalışmak istiyorsanız, yukarıda saydığımız şirketlerin internet sayfalarında yer alan kariyer sayfalarına CV’nizi bırakabilir veya İŞKUR aracılığıyla yayımlanan yurtdışı iş ilanlarına başvuruda bulunabilirsiniz.