Senetle Araba Nasıl Alınır?

Eğer araba almaya ihtiyacınız varsa ve şu anda bunu yapmak için yeteri kadar nakit paranız yoksa, bankalar ve bazı devlet kurumları size bu konuda yardımcı olabilir. Öncelikle nakit paraya sahip olmayan kişiler genellikle araba almak için kredi çekme yöntemine başvuruyor. Fakat ne yazık ki kredi çekmek her zaman için bir çözüm yolu değildir. Çünkü kredi borçları biriktiği zaman hacizde hapis cezası gibi birçok farklı kötü sonuç ortaya çıkarabiliyor. Böyle durumlarla karşı karşıya kalmamak için de mümkün olduğu kadar kredi çekmekten uzak durmanızı tavsiye ediyoruz. Peki kredi çekmeden nasıl araba satın alabiliriz? Bugünkü yazımızda size bu konu hakkında detaylı bilgiler vermeye çalışacağız.

Senetle Araba Almak

Eğer nakit paranız yoksa araba satın almak için farklı yöntemlere başvurabilirsiniz. İnsanların en çok tercih ettiği yöntemlerden bir tanesi senet ile araba almak oluyor. Bildiğiniz gibi senet de ödeyeceğiniz borcu garanti altına alan resmi bir belge olduğu için satıcılar, bu yöntemle yapılan alışverişleri oldukça güvenli buluyor. Kredi kartı borcuna girmeden senet sayesinde araba alabilir ve herhangi bir faiz ile karşı karşıya kalmadan tam anlamıyla geri ödemeye gerçekleştirebilirsiniz. Öncelikle senet ile araba satışı yapan galerileri bulmak için biraz araştırma yapmanız gerekebilir. Fakat internet üzerinden bu konu hakkındaki detaylı bilgileri kolay bir şekilde alabilirsiniz. Senet ile araba satış yapan firmalardan herhangi birisi ile görüşerek satın almak istediğiniz aracın fiyat bedeni öğrenebilir ve daha sonra resmi evrak işlemlerini hızlı bir şekilde başlayabilirsiniz. Eğer imzalamış olduğumuz senedi ödemezseniz ne yazık ki karşınıza hukuki birçok ceza çıkabilir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmamak için de mutlaka imzalamış olduğunuz senedi zamanı geldiği zaman ödemek için hazır olunuz. Eğer aylık gelirinizi çok aşan bir maddi değere sahip olan senet imzaladıysanız mutlaka bir kenara paranızı ayırmaya başlayın. Bahsetmiş olduğunuz bu yöntemler sayesinde banka kredisi kullanmadan araba satın alabilir ve bu şekilde ticaret işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Senetle Araba Satan Galeriler Güvenilir mi

Tabi ki koşulsuz şartsız senet almak mümkün değildir. Öncelikle senet imzalarken en azından imzalamış olduğunuz maddi değer kadar mal varlığınızın bulunması da satıcılar için oldukça önemlidir. Sahip olduğunuz mal varlığı, sizin geri ödeme yapabileceğinizi gösteren en önemli kanıtlardan bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Senede imza aldıktan sonra arabayı teslim almak için anlaşmış olduğunu firma veya şahıslar ile iletişime geçmenizi tavsiye ediyoruz. Bununla beraber dikkat etmeniz gereken oldukça önemli bir nokta daha var. Senet tahsil edildiği zaman mutlaka imzalamış olduğumuz evrakların size teslim edildiğinden veya imha edildiğinden emin olmanız gerekmektedir. Çünkü senet üzerinde herhangi bir tarihi yer almazsa, bazı dolandırıcılar ile karşı karşıya gelebilirsiniz. Bu durumları yaşamamak için de mutlaka ödeme işlemleri tamamladıktan sonra imzalamış olduğumuz kağıdı geri alınız.

Senet imzalayarak araba almanın aslında tam olarak görünmeyen fakat birçok farklı olumlu yanı var. Öncelikle elinizde gerekli nakit para bulunuyorsa senet imzalayarak ödeme dönemine kadar para biriktirebilir ve böylece satın almış olduğunuz arabanın ücretini çok daha kolay bir şekilde ödeyebilirsiniz. Aynı zamanda faiz oranları ile karşı karşıya kalmayacağınız için satın almış olduğunuz fiyat üzerinden aynen geri ödeme gerçekleştirebilirsiniz. Eğer senet yerine kredi kartı kullanacak veya kredi çekecek olursanız banka, çekmiş olduğunuz kredi üzerinden size faiz işlemlerde uygulayacak ve çok daha fazla geri ödeme alacaktır. Bu yöntemi tercih etmek ise maddi olarak sizi zor duruma sokabilir.

Bir önceki yazımız olan Kotasyon Nedir? başlıklı makalemizde Borsada kotasyon ne demek?, Kotasyon ve Kotasyon çeşitleri neler? hakkında bilgiler verilmektedir.