Sağlık Bakanlığı 32 Bin Sağlık Personeli Alıyor

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, pazartesi günü bilim kurulu ile yaptığı toplantı sornasında basın açıklaması yaparken sağlık bakanlığı bünyesine 32 bin sağlık personeli alımı yapacaklarını ve bununla ile görüşmeleri Maliye Bakanlığı ile yapıldığını ve personel alımının onay aldığını belirtti. Bu açıklamaların üstüne herkes 32 bin personel alımının nasıl ve ne zaman yapıalcağını sormaya başladı. Bugün o iş ilanı yayımlandı ve detaylar belli oldu. 32 bin personel alımı 2 farklı kadroya ayrıldı. 18 bin kişi ÖSYM üzerinden kamu personeli seçme sıanvı baz alınarak lisans, önlisans ve lise düzeyinde öğrenim durumuna sahip hemşire, sağlık teknikeri, gibi kadrolara yapılacaktır.

Geriye kalan 14 bin kişilik kadro ise Türkiye iş kurumu üzerinden kamu personeli seçme sınavı koşulu olmadan en az ilköğretim mezunu kişiler arasından kura ile temizlik görevlisi, silahsız güvenlik görevlisi, aşçı ve klinik destek personeli alımı yapılacaktır. 18 Bin kişilik kadronun detayları ÖSYM’nin internet sitesinde yayımlanmıştır. 14 bin kişi alımı hakkında ise bilgileri yazımızın devamında okuyabilirsiniz.

Sağlık Bakanlığı 14 Bin İşçi Alınacak Kadrolar

  • Aşçı – Lise mezunu
  • Temizlik Görevlisi – İlköğretim mezunu
  • Silahsız Güvenlik Görevlisi – Lise mezunu
  • Klinik Destek Elemanı – Sağlık meslek lisesi mezunu

Türkiye iş kurumu üzerinden başvurular nasıl yapılacaktır?

Başvurular, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) esube.iskur.gov.tr adresi üzerinden 26.03.2020 – 30.03.2020 tarihleri arasında elektronik (online) kullanıcı girişi yapılarak alınacaktır. Covid-19 yani yeni tip Koronavirüs sebebinden dolayı şahsen başvuru alınmayacaktır. Başvuru yapmak isteyen kişiler iskur internet sitesine girerek açık iş ilanı ara menüsünden arama kelimesi olarak sağlık bakanlığı yazması yeterli olacaktır. Bunu yazıp arama yapanlar karşılarında Sağlık Bakanlığının alım yaapcağı şehir ve kontenjan sayılarını görebilecektir.

Bir önceki yazımız olan Bebek Hemşiresi iş ilanları başlıklı makalemizde Bebek hemşiresi alımı yapan hastaneler, Bebek hemşiresi iş başvurusu ve Bebek hemşiresi iş ilanları 2020 hakkında bilgiler verilmektedir.