Noter Vekaleti Nasıl İptal Edilir?

Eğer bir işinizi başkasına yaptırmak istiyorsanız yani işinizi sizin adınıza bir başkası halledecek ise vermeniz gereken yetkinin adı vekalettir. Herhangi bir kişiye vekalet verebilir ve istediğinizde de vekaleti iptal edebilirsiniz. Vekalet vereceğiniz kişi avukatınız ya da bir yakınınız olabilir. İki türü bulunmaktadır; özel vekaletname ve genel vekaletname. Özel vekaletname sınırlı bir işi yaptırmak için verilirken, genel vekaletname bir sınır belirlemeden hemen hemen tüm işlerin sizin adınıza yapılabilmesi için verilir. Asil, vekaleti veren kişi olurken, yetkilendirilen kişi ise vekil olarak tanımlanmaktadır.

Vekalet Nasıl Verilir?

Kişilerin nam ve hesabına işlem yapıldığı bu durumda hemen hemen tük haklar için verilse de bazı haklar için geçerli değildir. Bunlara örnek olarak birinden boşanma işini örnek olarak verebiliriz. Birinden boşanmak için vekalet veremezsiniz. Kendinizin gidip bu işi halletmesi gerekir.

Vekalet vermek istiyorsanız bu işlem için size en yakın notere gidebilirsiniz. Notere gittiğinizde vermek istediğinize dair bir beyanda bulunursunuz ve burada isteğe bağlı olarak özel ya da genel bir vekaletname verebilirsiniz. Eğer belirli bir tarihte yapılacak bir iş için veriyorsanız vekaletnameyi de süre olarak sınırlandırabilirsiniz. Böylece kendinizi güvence altına almış olursunuz. Eğer yurt dışında ikamet etmekteyseniz siz de vekalet verebiliyorsunuz. Bunun için gitmeniz gereken yer ise dış temsilciliklerdir.

Vekalet İptal Etmek

Nasıl notere giderek verdiyseniz, iptal etme işlemi için de yine notere başvurmalısınız. Burada bu işlem için alacağınız belgenin adı Azilname’dir. Azilname belgesi ile iptal edilebilir. Azlin nedeni bu belgede açıkça belirtilmelidir. Bu belge düzenlendikten sonra yetkinin verildiği kişiye bildirilir ve bu süreden sonra vekalet iptal edilmiş olur. Ancak diğer kurumları da bilgilendirmek için örneğin bankalara, tapu müdürlüklerine de azilname gönderilmelidir.

Ayrıca genel vekaletname verildiyse tamamen iptal etmek yerine bazı yetkiler de sınırlandırılabilir. Harç miktarı da yapacağınız iptal türüne göre değişmektedir. Azilname hazırlamak yerine vekil ve asil aralarında anlaşıp bir anlaşma belgesi düzenlerse de vekaletname iptal edilmiş kabul edilir. Eğer siz de iptal etmek istiyorsanız ve nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız bu yazıda sizler için detaylı bilgiler verdik. Daha detaylı sorularınız için bizlere yorum kısmından ulaşabilirsiniz.