Kuveyt’te yaşam ve çalışma şartları Kuveyt işçi alımı

Yurtdışı iş ilanları ve yurtdışında yaşam haberleri vermeye devam ediyoruz. Şimdiki ülkemiz Kuveyt, 1991 yılında Irak’ın orası benim şehrim deyip savaş açmasıyla tüm dünya Kuveyt’i tanımış oldu. Bu savaştan sonra zengin petrol kaynakları sayesinde zenginleşerek yaralarını hızlı bir şekilde sardı ve yeniden kalkınmaya başladı. Kalkınan ülke özellikle inşşat alanında bir çok işçi alımı yaptı ve hala da yapmaya devam etmektedir. Zengin bir ülke olduğu için ülkeye de gösterişli gökdelenler, alışveriş merkezleri, stadyumlar inşa edilmektedir. Bu inşaat ihaleleri uluslararası şirketler arasında yapılmaktadır. Bu ihalelere Türk inşaat şirketleri de ilgi göstermektedirler. Türk şirketleri ihaleleri kazanıp ülkemizden işçileri Kuveyt’e götürmektedirler. İşçi alımları direk Kuveyt hükümeti tarafından değil ihale kazanan Türk inşaat şirketleri tarafından yapılmaktadır.

Kuveyt’te Yaşam

Ülkede en çok çalışan kesim olarak Amerikalıların geldiği görülmektedir. Bu durum neticesinde de Amerikan kültürü ülkeye yerleşmiş demek doğru olmaktadır. Bütün sene boyunca ülke çok sıcak olmaktadır. Özellikle büyük alışveriş merkezlerinde bulunan klimalar çok güçlü olarak çalıştırıldığı için içeride üşüme noktasına gelinme durumu dahi olmaktadır.

Kazançların çok olmasının yanı sıra giderler de aynı nispette çok olmaktadır. Bir evin kirası bile el yakar derecede olmaktadır. Yemek, ulaşım, fatura giderleri de çok yüksek miktarlarda gelmektedir. Bu açıdan Kuveyt’te çalışmak için iyi bir işe girmek gerekmektedir. Herkesin istediği dini yaşama noktasında özgür bırakıldığı ülkede çoğunluk Müslüman olmaktadır. Ülkede alkol alanında satış yapılmamaktadır.

Ülkedeki Çalışma İmkanları 1990 yılındaki Irak işgalinin ardından ülke çok büyük yıkım ve zarar içine girmiş olmaktadır. Fakat bir çok ülke tarafından yapılan sanayi ve inşaat yatırımları ile ülke toparlanmış olmaktadır. Buna bağlı olarak ülkeye beyin göçü yaşanmış ve Kuveyt’te çalışmak üzere çoğu kişi ülkeye gelmiş bulunmaktadır.

Ülkede çalışmak için Kuveyt iş ilanları noktasında iyi takip gerekmektedir. Çalışanlar ülkelere göre farklı sınıflara ayrılmaktadır. Bu sınıfları neticesinde de aldıkları maaşlar da farklılık göstermektedir. Hindistan tarafından çalışmaya gelenler mavi yakalı olup işçi sınıfında bulunmaktadır. Avrupa ve Amerika’ dan gelenler beyaz yakalı olup yönetici ve üst kademede görev yapmaktadır.

Türkiye’den gidenler ise hem beyaz yaka hem de mavi yaka içerisine girmektedir. Çalışmak için Kuveyt’te olan birisinin referansı gerekmektedir. İşçi olmak isteyenlerin ise hem çalışma hem de oturma izni alması gerekmektedir. Referans olan kişi genelde işveren olmaktadır. Karşısındaki kişinin çalışmaya elverişli olduğuna karar verirse referans olup diğer kişi de işe başlamaktadır. Kuveyt iş ilanları olarak genellikle petrol ve buna bağlı sektörler ağırlıklı olarak çalışan almaktadır. Bunun yanında inşaat, gıda ve turizm sektörlerinde de işçi alımı bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Yurtdışına işçi götüren firmalar hangileridir? başlıklı makalemizde Yurtdışı iş ilanları 2020, Yurtdışı işçi alan firmaların listesi ve Yurtdışı Türk işçi alımı yapan firmalar hakkında bilgiler verilmektedir.