Kültür ve Turizm Bakanlığı 785 Sözlemeli Personel Alımı Kontenjanları ve Şartları

Kamuda iş arayanlar için Turizm bakanlığı farklı kadrolara toplam 785 kişi alımı için ilan yayımladı. 2018 kamu personeli seçme sınavı puanları esas alınarak bakanlık personel istihdamını yapacaktır. 785 perosnel alımı 8 farklı branşa dağıtılmıştır. Bu branşlar da kendi içlerinde farklı kadrolara ayrılmaktadır. İlan hakkında detaylara yazımızın devamında değindik. Öncelikle 785 kişinin hangi kadrolara dağıtıldığı hakkında bilgi verelim.

Bakanlığın Alım Yapacağı 785 Kişi Hangi Kadrolara Alınacaktır?

  • KÜTÜPHANECİ (500 Kişi) – Yükseköğretim kurumlarının lisans düzeyinde eğitim veren; bilgi ve belge yönetimi, kütüphanecilik, arşivcilik, dokümantasyon ve enformasyon programlarının herhangi birinden mezun olmak,
  • ARKEOLOG (25 Kişi) – Yükseköğretim kurumlarının lisans düzeyinde eğitim veren Arkeoloji, Arkeoloji ve Sanat Tarihi (Arkeoloji Bölümü), Klasik Arkeoloji, Prehistorya, Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi, Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi, Prehistorik Arkeoloji, Tarih Öncesi Arkeolojisi programlarının herhangi birinden mezun olmak ve Arazi ve şantiye şartlarında çalışmaya engel hali bulunmamak.
  • MÜZE ARAŞTIRMACISI (25 Kişi) – Bu kadolar da kendi içerisinde Sanat Tarihçisi (22 Kişi), Tarih (2 Kişi) ve Arap Dili ve Edebiyatı (1 Kişi) olarak dağıtılmıştır. Yükseköğretim kurumlarının lisans düzeyinde eğitim veren; Sanat Tarihi: Sanat Tarihi programından, Tarih: Tarih programından, Arap Dili ve Edebiyatı: Arap Dili ve Edebiyatı programından mezun olmak ve Arazi ve şantiye şartlarında çalışmaya engel hali bulunmamak.
  • MÜHENDİS (50 Kişi) – İnşaat (8 Kişi), Makine (7 Kişi), Elektrik-Elektronik (7 Kişi), Harita (28 Kişi) alınacaktır. Harita Mühendisliği için; Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği, Jeodezi ve Haritacılık, Harita Mühendisliği, Geomatik Mühendisliği lisans programlarının herhangi birinden mezun olmak, Elektrik-Elektronik Mühendisliği için; Mühendislik fakültelerinin elektrik mühendisliği, elektronik mühendisliği veya elektrik-elektronik mühendisliği lisans programlarından mezun olmak, İnşaat Mühendisliği için; Mühendislik fakültelerinin inşaat mühendisliği lisans programından mezun olmak, Makine Mühendisliği için; Mühendislik fakültelerinin makine mühendisliği veya makina mühendisliği lisans programlarından mezun olmak ve Arazi ve şantiye şartlarında çalışmaya engel hali bulunmamak.
  • MİMAR (65 Kişi) – Yükseköğretim kurumlarının lisans düzeyinde eğitim veren mimarlık programından mezun olmak ve Arazi ve şantiye şartlarında çalışmaya engel hali bulunmamak.
  • ŞEHİR PLANCISI (50 Kişi) – Yükseköğretim kurumlarının şehir ve bölge planlama lisans programından mezun olmak ve Arazi ve şantiye şartlarında çalışmaya engel hali bulunmamak.
  • TEKNİKER (50 Kişi) – Elektrik (17 Kişi), Makina (18 Kişi), Harita (15 Kişi) alınacaktır. Harita Teknikerliği için; Harita, Harita Kadastro, Harita ve Maden Ölçme, Harita Teknikerliği, Harita ve Kadastro ön lisans programlarının herhangi birinden, Elektrik Teknikerliği için; Elektrik, Elektrik Teknolojisi ön lisans programlarının herhangi birinden mezun olmak, Makine Teknikerliği için; Makine ön lisans programından mezun olmak ve Arazi ve şantiye şartlarında çalışmaya engel hali bulunmamak.
  • MÜTERCİM TERCÜMAN (20 Kişi) – Yükseköğretim kurumlarının en az lisans düzeyinde eğitim veren, İngilizce veya Almanca; Mütercim-Tercümanlık, Çeviribilim ile Alman Dili ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümlerinden mezun olmak ve belirtilen dillerden YDS’den en az (B) düzeyinde puana veya bu düzeye denk kabul edilen ve uluslararası geçerliliği bulunan bir belgeye sahip olmak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı İş Başvurusu Süreci

Yukarıdaki kadrolara başvuru yapmak isteyen adaylar www.kulturturizm.gov.tr adresine girerek başvuru formunu doldrumalıdırlar. Formu doldurmadan önce sitede bulunan başvuru kılavuzunu incelenemiz gerekmektedir. Aksi takdirde ilerde oluşacabilecek hatalardan kendiniz sorumlu olursunuz. Başvurular 9 Ekim 2019 tarihine kadar devam edecektir.

Bir önceki yazımız olan Çaykur Yazılı ve Sözlü Sınav ile Personel Alımı Yapıyor başlıklı makalemizde Çaykur iş başvurusu, Çaykur iş başvurusu şartları ve Çaykur personel alımı iş ilanları hakkında bilgiler verilmektedir.