Katar iş ilanları Katar’da yaşam şartları

Yurtdışı iş ilanları kategorimizde size en çok iş ilanı aranan ülke olan Katar hakkında bilgi verip burada hangi iş imkanlarının olduğunu, nerede konaklayabileceğinizi, ulaşımın nasıl olduğu gibi konularda bilgielr vereceğiz. Katar’ın nüfusu 3 milyona yakındır. Bu kişi sayısı ile ülkemizdeki bir büyükşehir kadar diyebiliriz. Ankara, İzmir gibi şehirler Katar’dan çok çok kalabalıktır. Katar bir ortadoğu ülkesi olmasına rağmen ülkede çıkan petrol ve nüfus yoğunluğunun az olması sebeiyle dünyanın en zengin ülkesi konumundadır. Basra Körfezine sınırı olan ülke liman bakımından da gelişmiştir.

Katar’da Yaşam

Katar’ın zengin bir ülke olduğunu söylemiştik. Burada yaşam da oldukça lüks olarak yaşanmaktadır. Petrolün 50 yıl içerisinde tükeneceği öngörülmektedir. Bu da Katar Emiri’ni yeni gelir getirici yollara yöneltmiştir. Bu kapsamda ülkeye dünya şeklinde içerisinde konut ve vilların yer aldığı konut projesi, palmiye ağacı şeklinde turizm bölgesi, dünyanın en yüksek gökdeleni Burj Khalifa gibi projeleri hayata geçirmiştir. Bunun yanında 2022 Dünya Kupası Katar’da düzenlenecektir. Bu da dünyadan milyonlarca kişinin ülkelerini kupada desteklemek için Katar’a gelmesi demektir. Bu durum da hem ülkenin tanıtımına katkı yaparken hem de bir çok kişi için iş fırsatı olmaktadır.

Katar iş ilanları

Katar, kozmopolit bir ülkedir. Ana dil Arapça olsa da ülkede İngilizce’de konuşulmaktadır. Bir çok ülkeden kişi burada yaşamaktadır. Bundan dolayı iş ilanları sadece Katarlılara değildir. Ülkede açılan ihaleleri kazanan şirketler kendi ülke vatandaşlarına iş vermektedir. Bunun için Katar’da iş arayan kişiler ülkemizde Katar’da iş yapan firmaları araştırmalıdır. Katar’da iş yapan Türk firmaları bizim iş bulacağımız yerler olacaktır. Bu şirketler üzerinden iş başvurumuzu yapıp işe alınacağız. Bunun yanında Katar iş ilanları yayınlayan başka platformlar da bulunmaktadır.

Katar Türk işçi alımı

Katar’da çok sayıda Türk vatandaşımız da çalışmaktadır. Özellikle 2022 Dünya Kupası kapsamında inşa edilen stadyum ve alışveriş merkezleri inşaatlarında ihale kazanmış olan Türk inşaat firmalarımız çok sayıda vatandaşımıza iş vermiştir.

Katar’da iş ilanlarının yayınlandığı kariyer siteleri de bulunmaktadır. Ülkemizden aracı bir firma ile değil de kendiniz iş bulmak istiyorsanız bu siteleri kullanabilirsiniz. Ziyaret edebilceğiniz sitelerin adreslerini aşağıda belirttik. Bu siteleri Katar iş ilanları ararken kullanabilirsiniz.

  • www.jobsinqatar.org
  • www.qatarliving.com/jobs

Bu iki internet sitesi sizlere Katar’da işçi arayan yerlerin yayınlamış olduğu ilanları göstermektedir. Sitelerin dili ingilizcedir. Yabancı dili olanlar kolaylıkla sitede gezinti yapabileceklerdir.

Bir önceki yazımız olan Yurtdışına işçi götüren firmalar hangileridir? başlıklı makalemizde Yurtdışı iş ilanları 2020, Yurtdışı işçi alan firmaların listesi ve Yurtdışı Türk işçi alımı yapan firmalar hakkında bilgiler verilmektedir.