Evde Bakım Maaşı Ne Kadar? Kimler bu maaşı alabilir?

Evinde kendi başına ihtiyaçlarını göremeyen kişilerin yaşamlarını daha kolay hale getirebilmek amacıyla devlet tarafından bu kişilere bakmakla yükümlülere evde bakım parası ödemesi yapılmaktadır. Buradaki amaç bakıma muhtaç kişilerin başkalarına maddi yönden muhtaç olmadan kendi maaşlarıyla kendi ihtiyaçlarını girebilmesi ve daha iyi koşullarda bakım görmesini sağlamaktır. Bu sayede bir çok engelli ve yaşlı insanımız daha iyi koşullarda yaşamlarını sürdürmektedirler. Evde bakım maaşı her engelli kişiye veya her yaşlıya ya da yatalak olan herkese veriliyor mu? Bu maaşı alabilmek için bakanlık tarafından belirlenmiş olan bazı şartların sağlanması gerekmektedir. Başvuruları da sosyal hizmetlere yapmanız gerekmektedir.

Evde Bakım Maaşı Almak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

  • Başvuru yapacak olan kişinin veya bakmakla yükümlü olduğu kişinin en az yüzde %50 oranında engelli raporu olmalıdır.
  • Bu engelli kişinin raporunda “Ağır Özürlü” bölümünün altındaki “Evet” kutucuğuna ilgili doktor tarafından “X” işareti ile işaretlenmelidir.
  • Evde bakım maaşı için müracaat eden kişinin kaldığı hanede kişi başına düşen gelir asgari maaşın 2/3’ünden az olması gereklidir. Bunun için ailede aynı eve kalan bireylerin aldıkları maaşların aile bireyi sayısına bölünerek ortaya çıkan tutatın asgari ücretin 2/3’üne denk gelip gelmediğinine bakılmalıdır. BUnun için aile bireylerinin maaş bordroları da istenecektir.

Aile Bireylerinde Maaş Artışı Olursa Ne Olur?

Evde bakım parası almak için müracaatlar yapıldı ve engelli bireyin kendisi veya bakmakla yükümlü olduğu kişi maaş almaya başladı. Daha sonra evdeki işsiz bir birey iş buldu ve sigortalı olarak işe başladı veya başka bir bireyin maaşına zam yapıldı ve aile bireylerinin kazanç durumu değişti. Böyle bir durumda aile bireyleri kazançları yeniden hesaplanır ve asgari ücretin 2/3’ünü geçmiyorsa sıkıntı olmaz ve maaş ödemesi devam eder. Eğer asgari sınırı aşarsa bu durum ilgili kurumlara bildirilmeli ve yardımın kesilmesi sağlanmalıdır. Aksi takdirde bu durumun tespit edilmesi durumunda cezai işlem uygulaması ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Evde Bakım Parası Almak için gerekli evraklar

  • Evde bakım parası alacak kişinin nüfus cüzdanı fotokopisi,
  • Engelli kişinin nüfus cüzdanı fotokopisi,
  • Engelli kişiye ait sağlık kurulu raporu (Yukarıda belirttiğimiz gibi ilgili bölümün doktor tarafından işaretlenmiş olması gerekmektedir.)
  • Engelli kişiye ait 2 adet renkli vesikalık fotoğraf,
  • Engelli kişiye mahkeme tarafından vasi atanmış ile bu konu hakkındaki mahkeme kararı,
  • Engelli kişinin öğrenim durumu belgesi (Belge zorunlu değildir.)
  • Engelli kişi 18 yaşından küçük ise ve ebeveynleri boşanmışsa boşanma belgesi.

Evde Bakım Parası Başvurusu Sonrası Süreç Nasıl İşler?

Başvuru işlemi bittikten sonra başvuru belgeleri SHEK il mdürlüğüne gönderilir. Önce evrakların incelemesi yapılır devamında da doktor, sosyal hizmet uzmanı, fizyoterapist, hemşire, çocuk gelişim uzmanı, sağlık memuru ya da sosyolog mesleklerine sahip 3 veya daha fazla kişiden oluşan sağlık ekibi müracaatta bulunan engelliyi ve ona bakmakla yükümlü kişiyi ev ortamında ziyaret eder. Ziyaret sonrası durum raporu oluşturulur. Tüm bu süreçler 3 ile 6 ay içerisinde sonuçlar ve kişi maaş almaya başlar.

2020 Evde Bakım Parası Maaşı Ne Kadar?

2020 yılına girmemize az bir süre kaldı. Ocak ayında evde bakım ücretleri zamlı ödenecek. 2020 yılında evde bakım ücreti kaç para olduğundan önce 2019 yılında kaç para ödeme yapıldığına bakalım. 2019 yılında yapılan zam ile birlikte evde bakım parası 1305TL’den 1383TL’ye çıkarılmıştır. Bu artış memur maaşlarına yazpılan yüzde %6’lık zam oranı baz alınarak yapılmıştır. Özel bakım merkezlerinde yatan hastalar için yapılan 2611 TL’lik ödeme 2019 yılında 2767 tL’ye çıkarılmıştır. Bu da 2020 yılında yine yüzde %6’lık zamlı olarak ödenmesi beklenmektedir. Evde bakım parasının 1400 TL’nin üzerinde olması beklenmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kotasyon Nedir? başlıklı makalemizde Borsada kotasyon ne demek?, Kotasyon ve Kotasyon çeşitleri neler? hakkında bilgiler verilmektedir.