Dövizli Askerlik Yasası, Şartları ve Ücreti 2020

Hemen hemen her sene değişikliğe uğrayan dövizli askerlik yasası hakkında bir çok bilgi kulaktan duyma olarak kalmaktadır. Bu nedenle sizlere dövizli askerlik ile ilgili son güncel bilgileri aktaracağız.

Dövizli Askerlik Nedir?

Dövizli askerlik halk arasında bedelli askerlik olarak da tanımlanan, belirli bir ücret karşılığında askerlikten muaf olma durumudur. Bu durum Milli Savunma Bakanlığı tarafından şu şekilde açıklanmaktadır: “yalnızca yurt dışında yaşayan vatandaşları kapsayan ve bulundukları yabancı ülkelerde elde ettikleri hak ve kazanımlarının sonucu olarak 1980 yılından beri sürekli olarak uygulanan bir askerlik hizmet şekli”.

Bu askerlik şekli dönem dönem çıkan bedelli askerlik ile karıştırılmamalıdır. Bu hak sürekli bi hak iken bedelli askerlik yasası bellirli bir yaşa dönem dönem ihtiyaç oldukça çıkmaktadır.

Dövizli Askerlik Ücreti

Her sene değişmesine rağmen sizlere en son güncel bilgileri sunabilmek için araştırdık ve Milli Savunma Bakanlığı’nın yaptığı yazılı açıklamaya ulaştık. Bu açıklamada 6611 sayılı kanun ile yeni bir düzenleme getirildiği ve dövizli askerlik ücretinin 5 bin 261 avro olacağı belirtildi. Yani 2020 yılı için 5261 Euro ücret ödeyen kişiler dövizle askerlik yapabileceklerdir. 2020 dövizle askerlik ücreti 30 Haziran’a kadar belirlendi. 1 Temmuz-31 Aralık tarihlerinde başvuru yapacakalrın ödeyecekleri ücret ayrıca duyurulacaktır.

Dövizli Askerlik Şartları

2001 doğumlu ve bu doğumla yoklamaya tabi daha yaşlı yükümlüler ile askerliği ertelenmiş olanlardan (erteleme başlangıç tarihinden önce yoklama kaçağı ve bakaya kalanlar hariç) erteleme süresi içinde başvuru işlemlerini tamamlayanlar bedelli askerlikten yararlanabilecek. 2020 yılı celp ve sevk dönemlerinde sınıflandırılmış yükümlülerden erteleme hakkı olmayanların müracaatları kabul edilmeyecek.

1111 sayılı Askeri Kanun’da yer alan şartları sağlayan herkes, ilgili kurumun onayı dahilinde dövizli askerlik hakkından yararlanabilmektedir. Bu kanuna göre dövizli askerlik yapacak olan vatandaşlardan şu şartlar beklenmektedir;

  • Her ne sebeple olursa olsun; en az toplam 1095 gün (3 yıl) süre ile yabancı ülkede fiilen bulunmak (oturma veya çalışma iznine sahip olarak işçi, işveren sıfatıyla veya herhangi bir meslek ya da sanatı icra ederek
  • Dövizli askerlik hizmeti dışında diğer askerlik hizmet şekillerinden biri ile yurt içinde silah altına alınmamış olmak
  • Yükümlülüklerin devamı süresince yurda kesin dönüş yapmamak ve – veya Türkiye’de 184 günden (6 ay) fazla kalmamak ile başvuru esnasında ve yükümlülüklerin devamı süresince yabancı ülkedeki statüsünü muhafaza etmek.

Bu şartları sağladığınız takdir de belirlenen ücreti ödeyip siz de belli askerlik yapma şansı kazanabilirsiniz. Bunun için yazımızda belirttiğimiz gibi ilgili kuruma başvuruda bulunmanız ve daha sonrasında incelenerek onay almanız gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kotasyon Nedir? başlıklı makalemizde Borsada kotasyon ne demek?, Kotasyon ve Kotasyon çeşitleri neler? hakkında bilgiler verilmektedir.