Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu 125 Meslek Personeli Alımı

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu (BDDK) giriş sınavı ile meslek perosneli alımı duyurusu yaptı. Kurum başvuru şartlarını taşıyan ve yayımşlanmış olan öğreitm durumu koşullarına sahip olan kişilerin giriş sınavına girebileceklerini belirtti. BDDK bünyesinde çalışmak isteyenler yazımızın devamında belirteceğimiz alım koşullarını ve başvuru şeklini dikkatli bir şekilde okumalı ve başvuru süresi içerisinde iş başvurularını yapmalıdırlar. Kurum giriş sınavını yazılı ve sözlü olmak üzere iki aşamalı olarak yapacaktır.

BDDK Hangi Kadrolara Meslek Personeli Alacaktır?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, meslek pesonel kadrolarına toplam 125 personel alımı yapacaktır. Alım yapacağı bu kadrolar “bankalar yeminli murakıp yardımcısı” ve “bankacılık uzman yardımcısı” kadrolarıdır. Kurum, Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsünde 21-22 Aralık 2019 tarihlerinde giriş sınavının ilk aşaması olan yazılı sınavı yapacaktır.

Başvuru Genel ve Özel Şartları Neler?

 • Türk vatandaşı olmak.
 • Kamu haklarından mahrum bulunmamak.
 • Adli sicili temiz olmak,
 • Askerlikle ilgisi bulunmamak,
 • Görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak.
 • 5411 sayılı Bankacılık Kanununun 8 inci maddesinin birinci fıkrasında yer verilen şartları taşıyor olmak.
 • 5411 sayılı Bankacılık Kanununun 26 ncı maddesinde yer alan hüküm kapsamında çalışması yasaklananlardan olmamak.
 • Güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırmasında kamu hizmetine atanmasına engel bir durumu bulunmamak.
 • Bankalar yeminli murakıp yardımcısı ve bankacılık uzman yardımcısı (bankacılık alanı) için; üniversite ve yüksekokulların en az dört yıllık eğitim veren hukuk, siyasal bilgiler, iktisadi ve idari bilimler, iktisat, işletme fakültelerine bağlı bölümler ile bankacılık, bankacılık ve finans, istatistik, endüstri mühendisliği mezunu olmak,
 • Bankacılık uzman yardımcısı (hukuk alanı) için; en az dört yıllık fakülte ve yüksekokulların hukuk bölümünden mezun olmak,
 • Bankacılık uzman yardımcısı (bilişim alanı) için; üniversite ve yüksekokulların en az dört yıllık eğitim veren; bilgisayar mühendisliği, yazılım mühendisliği, elektrik mühendisliği, elektronik mühendisliği, elektrik-elektronik mühendisliği, elektronik ve haberleşme mühendisliği, mekatronik mühendisliği, endüstri mühendisliği, matematik mühendisliği, fizik, matematik, istatistik, istatistik ve bilgisayar, bölümlerinden mezun olmak.
 • 2018 ve 2019 yıllarında yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavında (KPSS) Bankalar yeminli murakıp yardımcısı için en az 80 puan, Bankacılık uzman yardımcısı (bankacılık ve bilişim alanları) için en az 75 puan almış olmak,
 • Sınavın yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla 35 yaşını doldurmamış olmak.
 • Bankacılık uzman yardımcısı (hukuk alanı) için 6 Aralık 2019 tarihi itibarıyla avukatlık ruhsatına sahip olmak.

BDDK Giriş Sınavı Başvurusu Tarihleri ve Başvuru Yeri

Başvurular, 25 Kasım 2019 tarihi saat 14.00’da başlayıp, 6 Aralık 2019 tarihi saat 16.00’da sona erecektir. Başvurular, Kurumun resmi internet sitesinden (www.bddk.org.tr) ulaşılabilecek “Başvuru Formu”nun doldurulması suretiyle elektronik ortamda yapılacaktır. Başvurular üzerinde yapılacak inceleme sonucu, yazılı sınava katılmaya hak kazanan adayların listesi, Kurumun resmi internet sitesinde (www.bddk.org.tr) duyurulacaktır.

Bir önceki yazımız olan Nükleer Düzenleme Kurumu 40 Memur Alımı Yapıyor başlıklı makalemizde Kamu memur alımı 2020 ve nükleer düzenleme kurumu iş ilanları hakkında bilgiler verilmektedir.