2020 yılında Kamuya 60 Bin Memur Alımı Yapılacak

Cumhurbaşkanlığı strateji ve bütçe bakanı Naci Ağbal, kamu memuru olmak isteyen kişilere müjde verdi. 2020 yılında kamuya 60 bin personel alımı yapılacağını açıkladı. 2020 yılı merkezi yönetim bütçe kanun teklifi Türkiye Büyük Meclisine sunulacak ve kabul edilmesi halinde kamuya 60 bin kişinin alınması öngörülmektedir. Bu yıl küresel büyümede aşağı yönlü gerçekleşme olduğuna işaret eden Ağbal, gelecek yıl beklentilerin özellikle küresel büyüme anlamında gelişmekte olan ülkelerin sürükleyici ılımlı büyüme trendine gireceğini işaret ettiğini bildirdi.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin İkinci Bütçesi

Konuşmasına devam eden Naci Ağbal, 2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesi’nin AK Parti hükümetleri tarafından hazırlanan 18’inci bütçe olduğunu anımsattı. Ayrıca bunun Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi içinde hazırlanan ikinci bütçe olma özelliği taşıdığını söyledi. Ağbal, bütçenin son yapılan çalışmalar, IMF’nin Küresel Görünüm Raporu’nda da ifade edilen küresel düzeyde büyüme ve ticarette ılımlı toparlanmanın sağlanacağı ortamda Meclise sunulacağını dile getirdi.

60 bin Kamu Personeli Alımı

Bakanın bu açıklamaları kamuda memur olmak isteyenleri heyecanlandırırken özellikle atanamamış öğretmenlerde hayal kırıklığı yaşattı. Kendileri 60 bin atama isterken 2020 yılı için toplam 60 bin memur alımı olması demek öğretmenlere az bir kontenjan kalacağı anlamına geldiğini belirttiler. 2020 yılında bütçede artış da olup 60 bin kamu personeli alımından fazla da alımlar olabilir. Bunu da yeni yıl ile birlikte öğreneceğiz.

Bir önceki yazımız olan Kotasyon Nedir? başlıklı makalemizde Borsada kotasyon ne demek?, Kotasyon ve Kotasyon çeşitleri neler? hakkında bilgiler verilmektedir.